5. 5. 2024,
23.03

1 teden, 5 dni

Thermometer Blue 0,18

Barcelona Real Madrid Jan Oblak Jan Oblak Atletico Madrid Girona La Liga špansko prvenstvo

Nedelja, 5. 5. 2024, 23.03

Špansko prvenstvo, 34. krog

Real že španski prvak, zdaj gre še po ligo prvakov

Thibaut Courtois | Real je novi španski prvak. Thibaut Courtois se je po devetih mesecih vrnil na igrišče. | Foto Reuters

Nogometaši Real Madrida so si 36. naslov španskega prvaka zagotovili že štiri kroge pred koncem sezone. Zasedba Carla Ancelottija je v 34. krogu la lige ugnala Cadiz (3:0), prvič po devetih mesecih pa je za bele baletnike branil povratnik Thibaut Courtois. Barcelona je v derbiju kroga, čeprav je vodila z 2:1, izgubila na gostovanju pri Gironi z 2:4. Največja senzacija sezone si je tako že zagotovila nastop v ligi prvakov. Jan Oblak se je z Atleticom po dragoceni zmagi pri Mallorci (1:0) utrdil na četrtem mestu. Škofjeločan je branil vso tekmo in zbral tri obrambe.

Luka Modrić
Sportal V soboto okronan Real, dan pozneje PSV in Sporting

Real Madrid je upravičil vlogo favorita in brez večjih težav, čeprav ni nastopil z najmočnejšo zasedbo, premagal Cadiz (3:0). Beli baletniki so se zavedali, da jih že v sredo čaka povratna tekma polfinala lige prvakov z Bavarci, zato so proti Cadizu spočili večino prvokategornikov.

Carlo Ancelotti je v drugem polčasu povzdignil ritem srečanja in prišel do načrtovanih treh točk. | Foto: Reuters Carlo Ancelotti je v drugem polčasu povzdignil ritem srečanja in prišel do načrtovanih treh točk. Foto: Reuters

Carlo Ancelotti je v boj za tri točke proti Cadizu poslal "rezervno" enajsterico, najbolj pa je odmeval nastop Thibauta Courtoisa. Belgijski vratar je branil prvič za kraljevi klub po devetih mesecih! Vmes je imel ogromne težave s kolenom, v sredo, ko bo v Madridu gostoval Bayern, pa naj bi po napovedih italijanskega stratega vendarle stal med vratnicama Ukrajinec Andrij Lunin

Veselje navijačev Reala, ki so prejeli potrditev, kako so njihovi ljubljenci španski prvaki, nekaj ur po tekmi s Cadizom. | Foto: Reuters Veselje navijačev Reala, ki so prejeli potrditev, kako so njihovi ljubljenci španski prvaki, nekaj ur po tekmi s Cadizom. Foto: Reuters

Real Madrid je suvereno prišel do 27. zmage. Vse tri zadetke proti Cadizu, ki mu grozi izpad v drugo ligo, je dosegel v drugem polčasu. Zadeli so Brahim Diaz (51.), Jude Bellingham (68.) in Joselu (93.).

Westfallen Stadium Borussia Dortmund
Sportal Prek gola, v okvir vrat, samo gola ne. PSG v težavah.

Zasedba Carla Ancelottija ima štiri tekme pred koncem neulovljivih 13 točk prednosti pred drugouvrščeno Girono, ki je še drugič v tej sezoni premagala zasedbo iz katalonske prestolnice. Tudi na Montjuicu v Barceloni je slavila s 4:2.

Barcelona je na stadionu Montilivi v Gironi vodila 1:0 in 2:1. Uvodni gol je dosegla že v tretji minuti (Andreas Christensen), a je Girona izenačila le minuto za tem, na 2:1 pa je povišala na koncu prvega polčasa s strelom Roberta Lewandowskega z enajstih metrov.

Girona, ki bo prihodnjo sezono nastopila v ligi prvakov, je še drugič v tej sezoni premagala Barcelono s 4:2. | Foto: Reuters Girona, ki bo prihodnjo sezono nastopila v ligi prvakov, je še drugič v tej sezoni premagala Barcelono s 4:2. Foto: Reuters

V drugem polčasu je Girona deklasirala zasedbo Xavija Hernandeza. Dvakrat je zadel Portu (65., 75.), enkrat pa Miguel Gutierrez (67.).

Girona, ki šele četrto sezono v zgodovini nastopa med špansko elito, si je z zmago tudi teoretično zagotovila nastop v evropski ligi prvakov v naslednji sezoni. Pred Bilbaom na petem mestu ima 13 točk prednosti.

Barcelona je doživela novo razočaranje in postavila pod vprašaj drugo mesto, ki v naslednji sezoni prinaša nastop v španskem superpokalu. Za Girono ima točko zaostanka.

Edini zadetek na tekmi med Mallorco in Atleticom je zabil Rodrigo Riquelme v 5. minuti. Jan Oblak je desetič v tej sezoni španskega prvenstva ohranil mrežo nedotaknjeno, na skupno petdesetih tekmah Atletica v vseh tekmovanjih pa je bil trinajstič nepremagan. | Foto: Reuters Edini zadetek na tekmi med Mallorco in Atleticom je zabil Rodrigo Riquelme v 5. minuti. Jan Oblak je desetič v tej sezoni španskega prvenstva ohranil mrežo nedotaknjeno, na skupno petdesetih tekmah Atletica v vseh tekmovanjih pa je bil trinajstič nepremagan. Foto: Reuters